S.C. Track Class AA, Boys Results

Tools

COLUMBIA, S.C. (AP) — Results from the Class AA meet of the South Carolina High School League State Track and Field Championships:

BOYS

100-meter dash_1, Antonio Davis, Garrett, 10.77. 2, Ahmad Nelson, Dillon, 10.85. 3, Jalen Dixon, Pendleton, 10.90. 4, Devonte Foster, Fairfield-Central, 10.91. 5, DeAngelo Stephenson, Bishop England, 10.92. 6, Leontre Johnson, Keenan, 11.07. 7, Clarence Williams, North Central, 11.23. --, Ryan Bellamy, Loris, DNS.

200_1, DeAngelo Stephenson, Bishop England, 21.90. 2, Jalen Dixon, Pendleton, 22.22. 3, Antonio Davis, Garrett, 22.24. 4, David Allen, Central, 22.28. 5, Malik Grate, Pendleton, 22.32. 6, J J Sherman, Waccamaw, 22.81. 7, Alex Brown, Lake Marion, 22.90. 8, Clarence Williams, North Central, 23.03.

400_1, DeAngelo Stephenson, Bishop England, 48.87. 2, Thomas Loar, Pendleton, 49.59. 3, J J Sherman, Waccamaw, 49.71. 4, Daniel Gordon, Wade Hampton - H, 49.98. 5, Kennan Gilchrist, Abbeville, 50.04. 6, Antonio Davis, Garrett, 50.77. 7, Patrick Tyler, Keenan, 50.85. 8, Raheem Carter, Andrew Jackson, 51.76.

800_1, Aubrey Hite, Pelion, 1:58.02. 2, River Lawrence, Chesnee, 1:58.33. 3, James Gregory, Indian Land, 1:59.09. 4, Alex Righi, Bishop England, 2:00.92. 5, Andrew Furmanchik, Bishop England, 2:01.62. 6, Cristian Widenhouse, Bishop England, 2:11.71. --, Ryan Bing, Academic Magnet, DNS. --, Omar Sharif, Eau Claire, DNS.

1600_1, Cristian Widenhouse, Bishop England, 4:27.70. 2, Omar Sharif, Eau Claire, 4:28.72. 3, Dylan Scott, Ninety-Six, 4:33.50. 4, Austin Miller, Saluda, 4:33.68. 5, Robert Jones, Waccamaw, 4:35.29. 6, Xavier Johnson, Edisto, 4:36.36. 7, Aubrey Hite, Pelion, 4:45.35. 8, Ryan Bing, Academic Magnet, 4:54.06.

3200_1, JaQuavious Harris, Cheraw, 10:05.56. 2, Cristian Widenhouse, Bishop England, 10:07.25. 3, Dylan Scott, Ninety-Six, 10:17.42. 4, Austin Miller, Saluda, 10:26.86. 5, Trace Hall, Academic Magnet, 10:36.24. 6, Robert Gwinn, Liberty, 10:42.34. 7, Lavarious Boyd, Woodland, 11:28.26. 8, Dillon Phillips, Aynor, 11:46.46.

110 Meter Hurdles_1, Christopher Gaddist, Woodland, 14.48. 2, DeAndre Hurley, Abbeville, 14.76. 3, Patrick Sheppard, Woodland, 15.03. 4, Dudley Morant, Lake City, 15.36. 5, Jaleel Filmore, Andrews, 15.44. 6, Sam Robinson, Landrum, 15.49. 7, Terry Davis, Pelion, 15.73. 8, Cameron Peppers, Pendleton, 15.93.

400_1, Christopher Gaddist, Woodland, 54.31. 2, DeAndre Hurley, Abbeville, 56.55. 3, Rio Jones, Wade Hampton - H, 56.96. 4, Jordan Thompson, Eau Claire, 57.56. 5, Sam Robinson, Landrum, 58.90. 6, Dudley Morant, Lake City, 59.33. 7, Ar'Darius Stewart, Abbeville, 59.64. 8, Patrick Sheppard, Woodland, 59.96.

4x100-meter relay_1, Woodland 'A' (Patrick Sheppard 11, Christopher Gaddist 12, Devante Young 12, LaQuan White 12), 42.32. 2, Calhoun County 'A' (Michael Cokley 12, Tyler Williams 10, Curtis Williams 12, Dekembre Brown 12), 42.94. 3, Pendleton 'A' (Joe Burke 11, C J Alexander 12, Malik Grate 9, Jalen Dixon 12), 43.09. 4, Central 'A' (David Allen 9, Daquan Baker 10, Marquise Welch 10, tyvone Blakeney 10), 43.18. 5, Fairfield-Central 'A' (Larry Bell 11, Joseph Young 11, Shadarius Hopkins 10, Devonte Foster 11), 43.27. 6, Garrett 'A' (LaTrae Weiters 12, Keven Duncan 11, Sheldon Townsend 12, Antonio Davis 12), 43.56. 7, Dillon 'A' (Corey Whittington 12, Ezra Lighty 12, Daquan Mills 10, Ahmad Nelson 12), 43.71. 8, Mid-Carolina 'A' (Randerick Boyd 12, Cornelius Glasgow 12, Rashon Graham 9, Trey Green 9), 43.80.

4x400_1, Pendleton 'A' (Jalen Dixon 12, C J Alexander 12, Malik Grate 9, Thomas Loar 12), 3:21.09. 2, Woodland 'A' (Devante Young 12, Juadon Chandler 12, Rameak Smith 12, Christopher Gaddist 12), 3:21.28. 3, Central 'A' (Travay Hatten 10, David Allen 9, Marquise Welch 10, Gary Heath 10), 3:23.97. 4, Wade Hampton - H 'A' (Cornelius Orr 12, Richard Zachery, III 12, Daniel Gordon 11, Rio Jones 12), 3:24.79. 5, Bishop England 'A' (Tyler Ford 11, Andrew Furmanchik 12, Thomas Hanahan 10, Alex Righi 12), 3:24.91. 6, Pelion 'A' (Daniel Jackson 11, Quincy Kershaw 10, Aubrey Hite 11, Carlton Richards 12), 3:29.00. 7, Lake City 'A' (Devonte Graham 12, Abra Hickson 11, Elgin Morris 11, Johnny Butler 11), 3:31.31. 8, Keenan 'A' (Patrick Tyler 12, Chris Bernard 10, Titus Hopkins 12, Leontre Johnson 12), 3:31.49.

4x800_1, Bishop England 'A' (Andrew Furmanchik 12, Thomas Hanahan 10, Alex Righi 12, Kurt Stieby 11), 8:12.69. 2, Ninety-Six 'A' (Dylan Scott 11, Ben Crittendon 11, Robbie McKellar 12, Brandon Cheatam 12), 8:18.57. 3, Woodland 'A' (Juadon Chandler 12, Dexter Walker 11, Marion Singletary 10, Jordan Edward 11), 8:30.98. 4, Chesnee 'A' (Robert Kane 12, Ben Cooley 10, Andrew Martin 12, Jerry Jordan Kane 10), 8:37.32. 5, Pendleton 'A' (Corey Thrasher 12, Tyler Hansen 12, Ty Chastain 11, Thomas Loar 12), 8:41.33. 6, Academic Magnet 'A' (Daniel Christensen 11, Hayden DiBona 9, Durham Foster 11, Ryan Bing 12), 8:44.91. 7, Landrum 'A' (Troy Hodge 10, Thomas Sparks 12, Ian Betzel 12, Kevin Human 10), 8:49.80. --, Edisto 'A' (Xavier Johnson 12, Carey Ryant 9, James Evans 10, Zachery Balzegar 11), DNS.

High Jump_1, Juadon Chandler, Woodland, 6-06. 2, Cadarius Robinson, Crescent, J6-06. 3, Sergio Smith, Woodland, J5-03. 4, Travone Alford, Marion, J6-02. 5, Donte Lowery, Cheraw, J6-00. 6, Omega Smalls, Garrett, J6-00. 7, Hunter Conley, Landrum, J5-10. 8, Daniel Cooper, Landrum, J5-10.

Pole Vault_1, Rejahn Campbell, Cheraw, 13-00. 2, David Partridge, Battery Creek, J13-00. 3, Cole Martin, Pelion, 12-06. 3, Jared Bolin, Chesnee, 12-06. 5, Parkwood Griffith, Bishop England, J12-06. 6, Michael Wagnon, Cheraw, 12-00. 7, Nick Vanover, Aynor, 11-00. 8, Christian Alford, Aynor, 10-00.

Long Jump_1, Rameak Smith, Woodland, 23-06, w:1.0. 2, Michael Wamer, Woodland, 23-00.50, w:1.5. 3, Marquise Welch, Central, 22-02, w:0.5. 4, Justin Chapman, Cheraw, 22-01.75, w:0.6. 5, Zaunce Simmons, Woodland, 21-08.50, w:0.6. 6, Terry Davis, Pelion, 20-10.50, w:1.3. 7, Devarious Brunson, Lake City, 20-05.50, w:0.2. 8, Markell Hill, Chesnee, 20-01, w:0.8.

Triple Jump_1, Michael Wamer, Woodland, 47-09, w:0.8. 2, Terry Davis, Pelion, 46-09.50, w:0.5. 3, Zaunce Simmons, Woodland, 44-00, w:0.2. 4, Stuart Walters, Academic Magnet, 43-04.50, w:0.2. 5, Justin Chapman, Cheraw, 43-03.50, w:0.5. 6, Sergio Smith, Woodland, 42-10.75, w:0.8. 7, Aaron Bryant, Landrum, 42-06, w:0.3. 8, Jerrett Johnson, Batesburg-Leesville, 41-07, w:0.3.

Shot Put_1, Griffie Loy, Bishop England, 57-01. 2, Shakil Gause, Battery Creek, 51-01.50. 3, Roderick Britt, Woodland, 50-00.50. 4, Taiquandre Houser, Calhoun County, 49-07. 5, Eric Gallman, Newberry, 47-09.50. 6, Isaiah Cullman, Batesburg-Leesville, J47-09.50. 7, Tim Kneese, Pelion, 47-02.50. 8, Derrick Brittain, Landrum, 43-09.

Add a comment

Name:

Comment: 1000 Characters Left

ABC Columbia and its affiliated companies are not responsible for the content of comments posted or for anything arising out of use of the above comments or other interaction among the users. We reserve the right to screen, refuse to post, remove or edit user-generated content at any time and for any or no reason in our absolute and sole discretion without prior notice, although we have no duty to do so or to monitor any Public Forum.

Columbia
Current: 76°
T-Storm
High: 99°
Low: 74°
Wind: 3 MPH
Pressure: 30.04
Humidity: 88 %

What's on WOLOTV Full Schedule