S.C. Track Class A, Boys Results

Tools

COLUMBIA, S.C. (AP) — Results from the Class A meet of the South Carolina High School League State Track and Field Championships:

BOYS

100-meter dash_1, Lewis Morant, Carvers Bay, 10.85. 2, Jordan Walters, Greer Middle College, 11.06. 3, Demetrius Anthony, Christ Church, 11.13. 4, Richard Bell, Blackville-Hilda, 11.17. 5, Steven Edwards, C E Murray, 11.18. 6, Bernard Robinson, McBee, 11.20. --, Deangelo Bryant, Estill, FS. --, Tushai Edwards, Johnsonville, FS.

200_1, Lewis Morant, Carvers Bay, 22.37. 2, Deangelo Bryant, Estill, 22.45. 3, Jordan Walters, Greer Middle College, 22.82. 4, Steven Edwards, C E Murray, 22.91. 5, Ki'Jana Brown, Lincoln, 23.11. 6, Uriel Smith-Jackson, Greenville Tech, 23.12. 7, Richard Bell, Blackville-Hilda, 23.16. 8, Bernard Robinson, McBee, 23.21.

400_1, Steven Edwards, C E Murray, 50.08. 2, Thomas Ledbetter, Christ Church, 51.75. 3, Akeem Lewis, Carvers Bay, 52.19. 4, Alex Clement, Greenville Tech, 52.58. 5, Tyrell Richard, Carvers Bay, 52.80. 6, Darrel Rogers, Creek Bridge, 53.07. 7, Tyler Grant, St. Joseph's, 54.68. 8, Allen Jordan, Lewisville, 54.83.

800_1, James Quattlebaum, Christ Church, 1:56.78. 2, You'shi Kirkland, Allendale-Fairfax, 2:00.61. 3, Cal Williamson, Dixie, 2:00.94. 4, Charles Jiles, Whale Branch, 2:03.44. 5, Luke Lepak, St. Joseph's, 2:08.94. 6, Joe Brown, Carvers Bay, 2:12.07. 7, Laquinton Garvin, Allendale-Fairfax, 2:24.40. --, Ben Sessions, Greenville Tech, DNS.

1600_1, James Quattlebaum, Christ Church, 4:28.58. 2, Micah Williams, Greer Middle College, 4:39.37. 3, Thomas Melanson, Governor's School, 4:43.02. 4, Hamilton Martin, Greenville Tech, 4:53.19. 5, Laquinton Garvin, Allendale-Fairfax, 5:05.19. 6, You'shi Kirkland, Allendale-Fairfax, 5:05.20. 7, Joe Brown, Carvers Bay, 5:10.64. 8, Devonta' Glover, Whale Branch, 5:20.34.

3200_1, James Quattlebaum, Christ Church, 9:36.50. 2, Thomas Melanson, Governor's School, 9:47.04. 3, Micah Williams, Greer Middle College, 10:23.05. 4, Ford McCoy, St. Joseph's, 10:48.47. 5, Jeremiah Hayes, Latta, 11:43.87. 6, Devonta' Glover, Whale Branch, 11:49.41. 7, Xavier Drayton, Carvers Bay, 11:58.97. --, Kiaire Smith, C E Murray, DNF.

110 Meter Hurdles_1, Davin Young, Carvers Bay, 15.71. 2, Demetrius Peoples, Lamar, 16.29. 3, Quendrell Williams, Allendale-Fairfax, 16.60. 4, Gage Ard, Johnsonville, 16.73. 5, Stephen Darby, North, 16.86. 6, Paul Wright, McBee, 17.54. 7, Dashonnell Wright, McBee, 17.68. --, Xavier Steed, Cross, FS.

400_1, Devonta' Delaney, Whale Branch, 56.99. 2, Bernard Robinson, McBee, 59.32. 3, Xavier Steed, Cross, 59.41. 4, Michael Spence, Lewisville, 1:00.06. 5, Davin Young, Carvers Bay, 1:01.05. 6, Donte Singleton, C E Murray, 1:02.60. 7, Shaun Schroder, Christ Church, 1:05.81. 8, Alex Smith, Southside Christian, 1:05.92.

4x100-meter relay_1, Carvers Bay 'A' (Raheem Dease 11, Josh Bolden 8, Akeem Lewis 11, Lewis Morant 11), 42.68. 2, Johnsonville 'A' (Donnie Hannah 10, Brison Allison 12, Evin Morris 11, Tushai Edwards 11), 43.88. 3, Estill 'A' (Lorenzo Brown 12, Deangelo Bryant 10, Sadrian Willis , Jarvis Singleton 10), 44.14. 4, Christ Church 'A' (Demetrius Anthony 11, Rudy Johnstone 10, Will Wynkoop 11, Sam Dixon 11), 44.37. 5, Ridge Spring-Monetta 'A' (Travious Wigfall 11, Raheem Caldwell 12, Craig Burton 10, O'Brian Gilliam 12), 44.60. 6, Creek Bridge 'A' (Louis Timmons , Stanley Graves , Dejuan Surrency , Saquain Davis ), 45.35. 7, North 'A' (Nytee Simpkins 12, Tyrell Jamison 11, Stephen Darby 12, Tykilree Darby 11), 45.92. 8, Southside Christian 'A' (Justin Best 12, Colby Boggs 11, Allen Meadows 12, Brady Forrest 11), 46.35.

4x400_1, Carvers Bay 'A' (Demasio Timmons 11, Josh Bolden 8, Lewis Morant 11, Akeem Lewis 11), 3:28.37. 2, Scott's Branch 'A' (T Jones 11, J Banister 11, Marvin James 10, Nicolas Porchea 11), 3:31.69. 3, Allendale-Fairfax 'A' (You'shi Kirkland 11, Quendrell Williams 11, Laquinton Garvin 11, Makhia Williams ), 3:34.99. 4, St. Joseph's 'A' (Tyler Grant 11, Sean Rusnak 11, Collin Miller 11, Austin Mattison 11), 3:36.61. 5, Greenville Tech 'A' (Robert Fernandez 12, Ben Sessions 12, Jack Saathoff 10, Alex Clement 11), 3:36.95. 6, Greer Middle College 'A' (Harrison Kendrick 10, James Page 12, Micah Williams 10, Brian LePorte 12), 3:37.51. 7, Christ Church 'A' (Demetrius Anthony 11, Andrew Slade 10, Alex Connor 12, Rudy Johnstone 10), 3:38.91. 8, Whale Branch 'A' (Damian Brown 11, Charles Jiles 12, Tyion Brunson 11, Devonta' Delaney 12), 3:45.87.

4x800_1, Whale Branch 'A' (Charles Jiles 12, Damian Brown 11, Tyion Brunson 11, Devonta' Glover 11), 8:40.58. 2, St. Joseph's 'A' (Patrick Hudak 11, Ford McCoy 8, Zach Gerstner 12, Sean Connelly 12), 8:41.56. 3, Carvers Bay 'A' (Demasio Timmons 11, Xavier Drayton 9, Josh Bolden 8, Joe Brown 12), 8:46.43. 4, Greenville Tech 'A' (Hamilton Martin 10, Jack Saathoff 10, Alex Clement 11, Addison Helms 12), 8:49.82. 5, Allendale-Fairfax 'A' (You'shi Kirkland 11, Tyler Roger Bostick 9, Jusuf Jenkins 10, Laquinton Garvin 11), 8:52.40. 6, Christ Church 'A' (Liam Barr 9, Shaun Schroder 10, Jack McLeod 12, Earle Oxner 10), 9:02.71. 7, Southside Christian 'A' (Alex Smith 9, Caleb Silvey 11, Jacob Dance 10, Jonathan Lee 11), 9:10.34. 8, Estill 'A' (Jaylen Orr 11, Randarrius Wright 11, Ronnie Gibson 12, Jaleel Mungin 11), 9:35.60.

High Jump_1, Malcolm Means, Lewisville, 6-04. 2, Devontae Shepherd, Cross, 6-02. 3, Jamayel Hugee, C E Murray, 6-00. 4, De'Marious Boulware, Great Falls, J6-00. 4, Keon Harvey, Carvers Bay, J6-00. 6, Devonta' Delaney, Whale Branch, 5-10. 7, Travious Wigfall, Ridge Spring-Monetta, 5-08. --, Justin Best, Southside Christian, DNS.

Pole Vault_1, Gage Ard, Johnsonville, 12-00. 2, Tom Kent, Christ Church, 10-06. 3, Allen Jordan, Lewisville, 10-00. 4, Joshua Tolbert, Southside Christian, 9-06. --, Darius Davis, Johnsonville, NH.

Long Jump_1, Desmond Sumpter, Carvers Bay, 21-09, w:+0.0. 2, Jamayel Hugee, C E Murray, 21-00, w:0.7. 3, Devontae Shepherd, Cross, 20-09, w:0.2. 4, Uriel Smith-Jackson, Greenville Tech, 20-05, w:0.2. 5, Tyler Roger Bostick, Allendale-Fairfax, 19-02.50, w:+0.0. 6, Travious Wigfall, Ridge Spring-Monetta, 19-00.50, w:+0.0. 7, Dashonnell Wright, McBee, 18-11, w:+0.0. 8, Condaris McZeke, Lamar, 16-09, w:0.7.

Triple Jump_1, Desmond Sumpter, Carvers Bay, 41-06.50, w:-0.2. 2, Laquavion Walls, Lewisville, 41-02.50, w:0.3. 3, Jamayel Hugee, C E Murray, 41-00.50, w:1.3. 4, Eric Cheek, Dixie, 39-10, w:+0.0. 5, Jarvis Ellison, Hannah-Pamplico, 39-07, w:0.1. 6, Arnell Steed, Cross, 39-06, w:-0.4. 7, Trevon McGrew, Lamar, J39-06, w:0.2. 8, Travious Wigfall, Ridge Spring-Monetta, 39-04, w:0.5.

Shot Put_1, Shaquille Crouch, Johnsonville, 48-07.50. 2, Eric Hampton, Johnsonville, 48-07. 3, Marquez Barkers, Hannah-Pamplico, 48-06.50. 4, Naquez Pringle, Carvers Bay, 48-00. 5, Justin Cooper, Lewisville, 43-08. 6, Akeem Peoples, Lamar, 40-06. 7, Robert Turman, Calhoun Falls, 40-02.50. 8, Jamal Andrews, McCormick, 39-08.

Add a comment

Name:

Comment: 1000 Characters Left

ABC Columbia and its affiliated companies are not responsible for the content of comments posted or for anything arising out of use of the above comments or other interaction among the users. We reserve the right to screen, refuse to post, remove or edit user-generated content at any time and for any or no reason in our absolute and sole discretion without prior notice, although we have no duty to do so or to monitor any Public Forum.

Columbia
Current: 92°
Partly Cloudy
High: 96°
Low: 68°
Wind: 10 MPH
Pressure: 30.04
Humidity: 28 %

What's on WOLOTV Full Schedule